Zasady rozliczania dochodów uzyskanych za granicą w 2021

Każdy Polak, który decyduje się na wyjazd za granice w celach zarobkowych, musi liczyć się z koniecznością rozliczenia się z dochodu w polskim Urzędzie Skarbowym.

Wszystkie dochody uzyskane z pracy za granicą, powinny być rozliczone w Polsce zgodnie z harmonogramem. W praktyce oznacza to konieczność złożenia odpowiednich deklaracji w dwóch krajach, a co się z tym wiąże – opłacenia podwójnego podatku. Jak wygląda kwestia rozliczenia dochodu z zagranicy w Polsce w 2021 roku?

Rok 2021 to spore zmiany w rozliczeniach dochodu z zagranicy dla polskich podatników. Oprócz kwestii spornych dotyczących ulgi abolicyjnej, czyli tzw. podwójnego opodatkowania, konieczne jest wykazanie całej kwoty wynagrodzenia – niezależnie z jakich źródeł ona pochodzi. O czym należy pamiętać składając deklarację PIT jeśli pracujesz za granicą? 

Rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą w 2021 

Zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami dotyczącymi rozliczania się z podatku dochodowego PIT, każdy polski obywatel musi złożyć deklarację podatkową do końca kwietnia. Opodatkowaniu podlegają dochody za pracę wykonywaną w państwie miejsca zamieszkania obywatela, chyba że pracę wykonuje za granicą. W takim przypadku konieczne będzie złożenie odpowiednich dokumentów zarówno do urzędu w kraju otrzymywania wynagrodzenia, jak i w polskim Urzędzie Skarbowym.

Do poprawnego rozliczenia się z podatku dochodowego z zagranicy za rok 2021, konieczne jest spełnienie następujących kryteriów: 

  • jeśli polski obywatel mieszka i pracuje za granicą przez minimum 183 dni, nie posiada on statusu rezydenta, a zatem deklarację podatkową składa w państwie, w którym odprowadzał podatek dochodowy; 
  • jeśli pracodawca, u którego jest zatrudniony polski obywatel, nie posiada również siedziby w innym państwie, rozliczenie z podatku następuje jedynie za granicą, 
  • wynagrodzenie za pracę dla polskiego obywatela nie jest wypłacane przez firmę, znajdującą się w innym państwie niż miejsce zatrudnienia. 

Jeśli chociaż jeden z tym warunków nie jest spełnionych, każdy Polak otrzymuje status rezydenta podatkowego, czyli obowiązuje go nieograniczony obowiązek podatkowy. W efekcie podatnik musi rozliczyć się ze swojego dochodu zagranicznego przed polskim Urzędem Skarbowym. 

Przepisy jednak jasno wskazują na to, że polski podatnik nie będzie musiał zapłacić podatku dochodowego podwójnie. W 2021 roku Polska zawarła szereg umów z państwami Unii Europejskiej, które zwalniają polskich podatników z konieczności podwójnego opodatkowania na podstawie dwóch metod – proporcjonalnego odliczenia oraz wyłączenia z progresją

Jak rozliczyć i odzyskać nadpłacony podatek? 

Pracując za granicą, mamy możliwość rozliczenia się z dochodu od wynagrodzenia na miejscu. Ze względu na wysokie progi kwoty wolnej od podatku w krajach Unii Europejskiej, polski obywatel może liczyć na zwrot nadpłaconego podatku. Z tego też powodu wiele osób decyduje się na rozliczenie wynagrodzenia również za granicą, aby nie tylko uniknąć podwójnego opodatkowania, ale również odzyskać część nadpłaconego podatku. 

Zmiana przepisów rozliczania dochodów z zagranicy, a także ograniczenia w kwestii wykorzystania ulgi abolicyjnej sprawiła, że bezpieczne jest korzystanie z pomocy doświadczonego biura podatkowego. Dzięki temu nie tylko unikniemy problemów związanych z nieprawidłowo wypełnioną deklaracją PIT, ale również zyskamy korzystny zwrot nadpłaconego podatku za granicą. 

zwrot podatku z holandii

Zasady rozliczania dochodów z zagranicy w Polsce 

Każda osoba, która posiada status polskiego rezydenta podatkowego, czyli ma nieograniczony obowiązek podatkowy, musi do końca kwietnia złożyć deklarację podatkową za rok poprzedni. W deklaracji należy wykazać wszelkie dochody uzyskane za pracę wykonywaną w Polsce, jak i za granicą. Oznacza to nie tylko wypełnienie standardowego druku PIT, ale również złożenie do Urzędu Skarbowego dokumentu PIT-36 wraz załącznikiem PIT/ZG. Na tym etapie konieczne jest wykorzystanie jednej z metod uniknięcia podwójnego opodatkowania. Warto ją dobrać do własnych potrzeb, aby zapłacić jak najniższy podatek. 

Osoby nie posiadające statusu rezydenta podatkowego, czyli rozliczające jedynie z dochodów uzyskanych w Polsce, nie muszą rozliczać się z wynagrodzenia otrzymanego za granicą. 

Nowe przepisy dotyczące ulgi abolicyjnej sprawiają, że wiele osób ma trudności z uniknięciem podwójnego opodatkowania na przykład zwrotu podatku z Holandii. Dlatego też warto korzystać z pomocy doświadczonych pracowników biura podatkowego, aby uniknąć wysokich opłat i zyskać jak największy zwrot podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.